Synchro Tryouts

Synchro Tryouts

POWSC seeking skaters for Beginner, Pre-Juvenile and Juvenile teams

Tuesday May 23 7-8pm Paradise Arena

Synchro tryout flyer

Prince of Wales Skating Club Elections

The election of Board Members to the Prince of Wales Skating Club will take place on June 6, 2017 at 7:00pm at Twin Rinks

In accordance with our Constitution By-law 41 the following positions are open for nominations and will be voted on June 6, 2017

President (2017-2019)
Secretary (2017- 2019)
Senior Program Coordinator (2017- 2019)
Synchronized Skating Program Coordinator (2017-2019)
Competition Coordinator (2017-2019)
Program Assistant Coordinator (2017 -2019)
Coaching Representative (2017-2019)
Membership Coordinator (2017-2019)

In accordance with our Constitution By-law 15 the following positions will be vacant and open for nominations and will be voted on June 6, 2017.

Vice- President (2017-2018)

All nominations must be received by the Chairman of the Nominating Committee on or before May 31, 2017.

NOMINATION FORM

Ice Show 50/50

The Ice Show 50/50 draw was claimed by Jason McGrath – ticket #3657427

Awards

Wendy Mercer and Eve Blagdon

Wendy Mercer and Eve Blagdon

Our end of season awards were announced at the ice show and skaters banquet.
Volunteer of the Year John Hall Memorial Award – Tracey Fifield
Olivia Burke CanPowerSkater of the Year Award – Carrie Milks
CanSkater of the Year – Nathan Wilson
CanSkater Spirit Awards – Charlotte Madden, Melissa Spurrell and Taylor-Jo Galarneau
Chapman Mercer Performance Cup – Eve Blagdon – the Chapman Mercer Performance Cup is awarded to a club skater who demonstrates exemplary performance at competitions throughout the skating season.
Program Assistant Award of Excellence – Elin Maskova
Program Assistants of the Year – Dayton Fifield, Maria Keough and Deidre Ivey
Junior: Most Positive Attitude winner – Adam Masek; Best Sportsmanship winner – Julia Earle
Intermediate: Most Positive Attitude winner – Heather Bolger; Best Sportsmanship winners – Georgia & Regan Scott
Senior: Most Positive Attitude winner – Lauren Quinlan; Best Sportsmanship winner – Jenny Biles
More information and previous winners
More photos follow
Read more

Synchro try-outs

17880518_297251814045529_2393624495540033768_oThanks to all who came to try out for our upper youth teams for the 2017-2018 season
Read more

2017 Worlds Finest Atlantic Canada Championship

Congratulations to the members of our club that competed at the 2017 Worlds Finest Atlantic Canada Championships this past weekend in Halifax!
untitled

untitled2
The club results were:
Boroka Albert – GOLD Star 5 u10
Eve Blagdon – SILVER Juvenile u12
Elin Maskova – 4th Pre-Novice
Dayton Fifield – 7th Juvenile u14
Abbey Moores – 8th Juvenile u14
Keira Hancock – 7th Star 6
Mikayla Fennelly – 8th Star 6
Katie Warford – 16th Star 5 u13

2017 Ice Show

IMG_4050The 2017 Ice Show “Skate Back to the 80s” was a great success – thanks to producers Katy Blagdon and Allison Walsh, plus all the skaters for an excellent evening of skating.

 

Skate Ontario Adult Invitational Competition

Symmetry ran into Elvis Stoyko at the airport on their way to Fort Erie!

Symmetry ran into Elvis Stoyko at the airport on their way to Fort Erie!

Our Adult II Synchronized Skating Team, Symmetry, competed at the Skate Ontario Adult Invitational Competition this weekend, placing 9th out of 14 in their category and earning a season’s best score of 55.00
Results

Skate Canada NL Synchro Provincials

Prince of Wales Skating Club Synchro teams  were among the 619 skaters, and 45 teams, competing at the Steele Community Centre in Gander, March 10-11, for the 2017 SCNL Synchro Provincials!

Our teams had outstanding performances, with gold medals for the Princettes, Princelles, Symmetry and InSync, a bronze for the Popstars and a fourth place finish for the Lollipops.

Results

Read more

Princelles at nationals

The Princelles

The Princelles Novice synchro team competed at  the Canadian national synchronised skating championships, held in Calgary, Alberta, February 24-26. They placed 9th having two good skates.  The team members are Alison Randell, Barbara Kate Cavell, Claire Barron, Danielle Bolger, Dayton Fifield, Emma Goodyear, Eve Blagdon, Isabella Cura, Jena Dyer, Kathleen Curran, Keira Hancock, Lauren Quinlan, Mackenzie Byrne and Mikayla Fennelly. They are coached by Shirley Thistle. We congratulate them on representing the club on the national stage.
More information